Se začátkem nového školního roku bylo před budovou ministerstva školství pomyslně odstartováno Turné Za záchranu vzdělanosti, školství a kultury. Na brífinku, který uspořádal Českomoravský odborový svaz pracovníků školství spolu s Hereckou asociací, Iniciativou Za svobodné vysoké školy a některými odborovými svazy v kultuře včetně OSPKOP, mj. zaznělo: „Chceme upozornit, že právě vzdělanost je cestou, aby na tom Česká republika byla lépe,“ prohlásil předseda školských odborů.¨a dodal, že organizátoři chtějí touto akcí upozornit na podfinancování resortů školství a kultury.

 

Špatné školství je to, co způsobuje degradaci naší práce,“ upozornil za Hereckou asociaci její předseda Jiří Hromada a zdůraznil, že dochází k postupné  likvidaci divadel a dalších kulturních institucí, a to i přesto, že všichni tvůrci tomu slouží naplno. „Kulturní národ se stává otroky v rukou mafiánů. A oni s tím počítají, že budeme nevzdělaní a všechno jim uvěříme,“ varoval herec.  

Akci podporují i zástupci iniciativy Za svobodné vysoké školy, kteří již téměř rok upozorňují na nedostatky v chystané novele vysokoškolského zákona a mj. odmítají jakoukoliv formu financování studia. „Zavedení školného zadlužuje budoucí generace a navíc neřeší problém podfinancování resortu,“ uvedla jejich zástupkyně.

V rámci turné bude postupně ve všech krajských městech veřejnost seznamována především s nedostatkem financí ve školství a kultuře. V průběhu září a října bude po těchto městech postupně putovat informační stánek, v němž se budou podepisovat petice, konat veřejné debaty a umělecké produkce.

Brífink na ČT24 ke shlédnutí zde: