foto: Týden.cz

Ministr kultury Daniel Herman v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, vysílaném 3. července přímo z dějiště filmového festivalu v Karlových Varech mj. prohlásil: „Naše příspěvkové organizace jsou stále podfinancované. Chci, aby lidé pracující v živé kultuře i v památkové péči nebyli trestání za to, že pracují pro kulturu této země,“ Ministr tak potvrdil to, na co odborové svazy v kultuře dlouhodobě upozorňují: platy jsou v některých organizacích tak nízké, že lidé by na základě jejich výše měli nárok na sociální dávky.
Ve stejném pořadu vyslovil ministr Herman přesvědčení, že pokud budou jednání s ministrem financí probíhat stejně korektně jako dosud, přesáhne rozpočet ministerstva kultury na příští rok 12 miliard a měl by tedy garantovat ministrem, zaměstnavateli  a především odbory požadované 10% zvýšení platů..
Zní to velice slibně, ale zaměstnanci v kultuře už dávno vědí, jak daleko je od slibů k jejich naplnění. Do jednání o rozpočtu v Parlamentu se ještě může stát mnohé, zatím musíme věřit rozhodnutí vlády z druhé poloviny června (22. 6. 2016), že zaměstnancům v kultuře spolu s ostatními státními zaměstnanci „neprioritních resortů“  se platy tabulkově zvednou o 4% , celkově o 5%.